Úklid podzimního listí není nutný aneb 3 důvody, proč to nedělat

Máte zahrádku se stromy a začalo pro Vás období únavného a nekonečného boje s listím? Co shrabete, to se zanedlouho na trávníku objeví zas. Už aby to všechno opadalo a byl klid! A víte, co se stane, když se tam to listí nechá?

Ze života stromu

S podzimem přichází doba, kdy se mnozí živočichové připravují k zimnímu spánku. Hledají si své úkryty, chystají pelíšky a zazimovávají se. A jak to mají rostliny? Spousta trvalek to dělá podobně. Stahují se pod zem a všechna jejich vitalita přežívá v kořenech, ze kterých na jaře vyraší nové listy a květy, aby nám dělaly radost po celou další sezónu.

Stromy se nikam nestáhnou a jediné, co pro sebe mohou udělat, je, že si v období před vegetačním klidem nachystají svůj pelíšek. Jak? Shodí listí! Ano, to zahrádkáři tolik nenáviděné listí, které se válí všude. Jenomže v přírodě se nic neděje jen tak. Není to zlomyslnost stromů, není to nic proti nám.

S námi to souvisí jen ve chvíli, kdy se bojíme chorob, kdy prahneme po dokonalém trávníku nebo řešíme, co tomu řeknou sousedi, že nemáme na zahradě uklizeno!

No jo, ale co ty choroby?

Pokud se obáváte chorob, mám pro Vás příběh o jabloni:

Když jsme koupili naši zahradu, byl podzim. Zahrada byla několik let opuštěná a ponechaná rukám přírody napospas. Na pozemku jsme měli celkem sedm ovocných stromů v různém stavu, z nichž tři jsou dodnes životaschopné. Nejlépe si vedla stará jabloň, která dodnes plodí krásná šťavnatá a sladká jablka.

Vybavuju si, jak jsem se tehdy brodila spadanými jablky, která se válela pod tímto stromem a celkem neutěšeně si tam hnila. Jablka, která jsme ještě stihli sklidit, byla výtečná, i když trochu menšího vzrůstu a sem tam strupovitá. Léta pod jabloní nikdo nic nehrabal, dokonce i ta jablka tam hnila roky, a přesto jabloň dávala dobré plody. Po prořezání, které bylo nutné, se vytratila i většina strupovitosti a plody jsou větší a kvalitnější.

Co tím chci říct? Mně to dává odpověď na otázku, zda je opravdu nutné hrabat listí. A odpovídám, že není. Nutné ale je přemýšlet o tom v širších souvislostech. Kromě toho, že na té zahradě nikdo nic nehrabal, tak tam taky nikdo nic nestříkal, uměle nehnojil a předpokládám, že zahrada žila celkem rušným společenskohmyzím životem.

Vytvořila se tam jakási rovnováha a celé se to udrželo bez zásahu člověka. S hubením různých škůdců a hnojením umělými preparáty z různých marketů, ať chceme nebo ne, hubíme také predátory a vytváříme nerovnováhu, která se zákonitě někde projeví. Je to otázka celkového přístupu k Vašemu pozemku, který máte to štěstí obhospodařovat.

Ale co můj trávník?

Je jasné, že pro spoustu zahrádkářů je listí na trávníku nepřijatelné a je nutné si položit otázku ‚Proč?‘. Proč potřebuji perfektně uklizený trávník? Mám obavu z kritického oka sousedů? Nebo se bojím dělat věci jinak? Opravdu chci trávit čas hrabáním a péčí o něco tak nepřirozeného, jako je dobře střižený trávník, a bojovat s něčím tak přirozeným, jako je spadané listí? Je to velké téma a stojí za to si pravdivě odpovědět nebo se nad tím alespoň zamyslet.

Pokud se svého trávníku a celkem náročné péče o něj do budoucna nechcete vzdát, máte tyto možnosti:

  • listí necháte v rovnoměrně silné vrstvě ležet tam, kde je (bezpracné - doporučuji)
  • rozsekáte listí a využijete ho jako přírodní hnojivo; rozmělněné se rychleji rozloží
  • shrabete listí pod strom a necháte jím zamulčovat jeho kořeny
  • poslední smysluplnou variantou je shrabání listí do kompostu nebo jeho přemístění na ničím nezamulčované záhony

Velké pytle napěchované listím stojící před zahradou pro mě varianta nejsou, já bych se tak cenného materiálu dobrovolně prostě nevzdala, o ekologické zátěži nemluvě.

Zamulčovat? Co to je?

O mých začátcích s mulčováním, a proč to vlastně dělat, se dočtete v článku ZDE>>.

A až si ho přečtete, běžte se podívat do lesa! My už tam byli…. 🙂

Vidíte to? A cítíte? Tu voňavou a kyprou půdu plnou živin! Do lesa nikdo nechodí hrabat listí a rozhazovat kompost, a přece tam stromy mají všechno, co potřebují.

A ty tři důvody, proč s listím nic nedělat?

Vše již bylo řečeno a tady jsou:

  • spadané listí ochrání stromy i půdu před vymrznutím
  • neshrabané listí dodá cenné látky do půdy a vytvoří se díky němu tolik potřebný humus; funguje jako organické hnojivo a je velká škoda toho nevyužít
  • zbavíte se námahy a ušetříte svůj drahocenný čas – je tolik jiných krásných a smysluplných činností, které místo hrabání listí můžete dělat! Dopřejte si je!

Pokud máte pochybnosti nebo jen obavy, že byste mohli něco pokazit, zkuste si to třeba na menším kousku Vaší zahrady a dovolte si tam „neuklidit“. Na jaře uvidíte, že se vůbec nic špatného nestalo.

Je mámou dvou dcer a jednoho syna, manželkou úžasného muže, nadšenou hospodyňkou, chalupářkou a vášnivou pěstitelkou. Ráda svým přístupem k chalupaření a zahradě inspiruje ostatní. Více o její cestě na chalupu se zahradou najdete zde >>. Je autorkou měsíčního plánovacího kalendáře CHALUPÁŘSKÝ FERMAN >>, chalupářských online kurzů >> a programu Chalupářské dovednosti >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů