Únor bílý, pole sílí – a co vaše zahrada v únoru?

Už vás alespoň trochu svrbí ruce a s každým slunečným dnem vyhlížíte sněženky a jaro? Dobře děláte, protože ono už se to v únoru pomalu rozjíždí. A na co se v únoru zaměřit, aby vám zahrada během léta dobře fungovala?

Připraveným štěstí přeje

  • Plánování

Únor je doba, kdy je ještě čas plánovat, co budete na zahradě letos tvořit a zda postačí „pouhá“ péče o stávající výsadbu nebo se pustíte do pěstování něčeho nového. Můžete obohatit trvalkové záhony novými rostlinami, můžete si naplánovat výsev letniček do trvalkových záhonů nebo si rozvrhnout pěstování zeleniny či založit nový záhon.

Pokud jako víkendoví zahrádkáři máte omezené časové možnosti na realizaci, a tak je dobré načasovat si pečlivě plánované činnosti a časový harmonogram pokud možno nepřepálit. Čemu na své zahradě dáte letos prioritu?

  • Péče o současnou vegetaci

Zahrada v únoru ještě odpočívá a je to ideální doba na zimní prořez stromů, konktrétně jádrovin, což jsou jabloně a hrušně. Provádět ho můžete ještě začátkem března, pak už období vegetačního klidu končí. Peckoviny (třešně, višně, švestky, meruňky a broskvoně ) si nechte na později. Můžete také prořezat některé keře, ale vynechte ty, které kvetou brzy z jara (šeřík, magnolie, dřín, zlatice), připravili byste se o květy. Tyto keře seřízněte až po odkvětu.

Počasí by mělo být ještě zimní, ale velké mrazy nejsou na prořez vhodné (za prvé se to nebude líbit vám a za druhé pokud teploty klesnou pod minus 5°C, mohou poničit stromy v řezné ráně). Zároveň je dobré řezat stromy za sucha, protože vlhké počasí přeje různým houbám, které mohou ránu napadnout.

zahrada v únoru

U starých stromů odstraňte poškozené větve, dále ty, které se kříží, větve rostoucí dovnitř do koruny stromu nebo jinak překážející větve, a celou korunu prořežte do požadovaného tvaru. Velké rány nezapomeňte ošetřit štěpařským voskem, který je chrání před vnikem choroboplodných zárodků do dřeva.

Z bobulovitých keřů odstraňte větve starší tří let a zároveň větve rostoucí dovnitř, abyste je prosvětlili. A pokud jste nestihli na podzim, u ostružiníku a maliníku odstraňte odplozené větve. Řez u rybízů provádějte co nejdříve, protože začíná rašit poměrně brzo, tak abyste zbytečně nepřišli o úrodu.

  • Kontrola klíčivosti semen a nákup nových

Jestliže máte v plánu letos vysévat například letničky do záhonů nebo pěstovat zeleninu, určitě se vyplatí v některých případech provést kontrolu klíčivosti semen.

Kdy se dělá a k čemu je dobrá?

Pokud vám doma zbyla semínka, která jsou zakoupená a po expiraci, nebo pokud jste si nasbírali svoje vlastní semínka (například měsíčku, afrikánů apod.) nebo dokonce semenaříte některé druhy zeleniny, měli byste ověřit, zda vám semínka po výsevu vzejdou, abyste předešli situaci, kdy budete čekat na semenáčky, kterých se nakonec nedočkáte a budete nahonem vysévat znovu nebo shánět už předpěstované sazenice.

Je klíčivost vašich semínek malá? Použijte jich při výsevu větší množství nebo rovnou přidejte semínka dané rostliny na nákupní lístek a doplňte jejich zásobu, dokud je na výsev čas.

zahrada v únoru
  • První výsadba – rychlení

 V únoru je možné vysévat některé druhy letniček nebo zelenin pro rychlení, a pokud není zmrzlá půda, můžeme vysévat i na záhony.

Rychlení znamená zkracování doby, po které rostlina vykvete nebo zaplodí, a to tak, že jí dopřejeme ideální podmínky (teplo, světlo) dříve, než nastanou přirozeně (výsev do květináče za oknem apod.)

Do truhlíku za oknem můžeme vysévat papriku, celer nebo salát či ředkvičky pro rychlení, z okrasných květin například šalvěj, hledíky nebo aksamitníky. Na záhony pak mrkev, petržel, kopr nebo třeba mák.

  • Kontrola zahradního nářadí

Často opomíjená je revize zahradního nářadí, stejně jako hobby nářadí potřebného na opravy v domě. Měli byste zkontrolovat všechny nástroje, jako jsou rýče, lopaty, vidle, hrábě, prověřit ostrost pilek, nůžek, nožíků, řetězu na pile i správnou funkčnost sekačky.

Pokud máte nářadí s dřevěnými násadami, vyplatí se prodloužit jejich životnost a ošetřit je olejem nebo nějakým přírodním barevným nátěrem (což je velmi výhodné v případě, že nářadí pravidelně zapomínáte v zahradě, protože to s barevnou násadou se hledá mnohem snáz než přírodně dřevěnou).

zahrada v únoru

V případě, že plánujete na jaře nebo z kraje léta ošetřit ploty nebo jiné dřevěné prvky v zahradě nebo na chalupě, zkontrolujte zásoby nátěrů a případně dokupte, co je potřeba.

  • Sběr sil a těšení se na březen

Pamatujte na to, že méně znamená více! Únor je krátký měsíc a lehce se vám může stát, že nestihnete všechno potřebné. Zaměřte se proto na ty nejdůležitější činnosti nebo ty, které jste nestihli v minulé sezóně a hlavně se nestresujte. Od března do května bude hůř 😀

Krásné víkendy na chaloupkách přeje

Je mámou dvou dcer a jednoho syna, manželkou úžasného muže, nadšenou hospodyňkou, chalupářkou a vášnivou pěstitelkou. Ráda svým přístupem k chalupaření a zahradě inspiruje ostatní. Více o její cestě na chalupu se zahradou najdete zde >>. Je autorkou měsíčního plánovacího kalendáře CHALUPÁŘSKÝ FERMAN >>, chalupářských online kurzů >> a programu Chalupářský rok >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů