Venkovská zahrada? Pozorujte, plánujte, užívejte!

Koupili jste chaloupku se zahradou? Řešíte, jak s ní naložíte? A jestli to zvládnete sami? My jsme před lety koupili chaloupku s džunglí okolo: šesti stromy, z nichž jeden už byl suchý (broskvoň) a o další dva jsme přišli v následujícím roce (meruňka a třešeň), se spoustou rozrostlých neprořezaných keřů a se zaplevelenými záhony, jejichž dávnou existenci šlo rozeznat právě a jenom díky plevelům.

Těžký úděl začátečníka

Co s tím? Kde začít? Co zachovat a co ne? Snažila jsem se dělat co nejmenší zásahy, spíše vše pozorovat a s pozemkem se seznámit.

Pamatuju si, jak jsem s údivem objevila něco červeného, co se klubalo z trávníku, který jsme do té doby sekali i na tomto místě, jen tentokrát jsme se zpozdili.

Moje znalost zahradních rostlin byla velmi podprůměrná a všechny takovéto nenadálé objevy vedly k celkem napínavé pátrací akci ve stylu „co to jen může být?“. Dnes to jde díky mobilním aplikacím jako po másle. Ale tehdy jsem ty pivoňky vypátrala až před rozkvětem. Holt holka z města…

Byla jsem vděčná za všechno, co vyrostlo bez mého přičinění, a pokud to vykvetlo nebo dokonce vytvořilo nějaké plody, byl to pro mě skoro zázrak. Objevila jsem na naší zahradě křen, rebarboru, ostružiny, rybízy, maliny a spoustu krásných trvalek. Máme tam dodnes tři plodící jabloně s opravdu dobrými jablíčky.

Faktem ale je, že ani tohle všechno pro naši rodinu nebylo dostačující. Děti mají ovoce moc rády, a tak stačilo, aby se párkrát prošly kolem rybízů, a mně pomalu nezůstalo ani na sklenku marmelády do vánočního cukroví. Navíc pozemek po posekání vypadal spíš jako fotbalové hřiště a bylo nutné ho zútulnit. A tak jsem se musela odhodlat k další výsadbě.

Co, kam, kdy a jak?

Nikdy jsem to nedělala a jen těžce jsem si odpovídala na otázky „jak naplánovat výsadbu“, „podle čeho vybrat odrůdy“, „jaké možnosti mám a nevím o nich“? Do toho jsem se snažila zakládat zeleninové záhony, protože jsem měla zkušenost alespoň s balkonovým pěstováním a rajčata nemohla na naší zahradě chybět.

Zpětně to vidím jako totální chaos bez konceptu, který je pro počáteční tvoření celkem zásadní, obzvlášť když se jedná o „víkendovou zahrádku“, která by měla zůstat co nejvíc bezúdržbová.

A tak jsem byla ráda, že nakonec to všechno nabralo ten správný směr a já objevila postupy, po jejichž aplikaci začalo vše fungovat, jak jsem si přála. Zahrádka byla čím dál víc krásnější a úrodnější, vyřešila jsem i problém se zalíváním a víkendy byly konečně ve znamení odpočinku. O to větší pro mě byla rána, když mi můj muž přišel říct, že tam, kde mám nové záhony, se bude bagrovat.

Kam čert nemůže, nastrčí nádrž

Když jediným místem, kam se kvůli spádu dají dát nádrže na septik a dešťovou vodu, je záhonoviště, rovná se to zahradnické tragédii. O to hůř, když to místo je jediným místem, kde (kvůli dostatku slunce) mohou být záhony. Snad nemusím popisovat, jaké pocity se mnou lomcovaly. Byla to jedna z mnoha chvil, kdy jsem s tím chtěla seknout. Už žádné pěstování! Na nádržích a štěrku se nic sázet nedá. Kašlu na to! Dělejte si tu, co chcete!

Rozhořčení a následný smutek trvaly naštěstí jen krátkou dobu. Bylo nutné situaci přijmout. A když se to stalo, začala jsem vymýšlet, co dělat. A protože už přece jenom nejsem žádný začátečník, řešení se objevilo rychle a bylo přece tak jasné! 🙂

Co tím vším chci ale říct? Snad jen to, že ať už máte jakýkoli zdánlivě neřešitelný problém, řešení VŽDY existuje. Jen jste možná ještě neměli příležitost ho objevit, nebo vám někdo řekl, že to prostě nejde, a vy jste to vzdali.

Vaše zahrada je jako mozaika. Střípky jsou dané, stejně jako některé vlastnosti vaší zahrady jsou dané a neměnné. Jaký obraz z nich ale poskládáte, záleží na tom, jak dané střípky zkombinujete, které využijete a jak, a které součástí výsledného obrazu nebudou vůbec.

Abyste je poskládali k obrazu svému, potřebujete na to mít systém, znát základní zákonitosti a vědět, co vlastně chcete poskládat. A když víte, co na mozaikovém obrazu chcete mít, je jedno, ze kterého konce to vezmete. Máte plán a toho se můžete držet.

Rekonstrukce zahrady až na prvním místě

Dokonce ani když plánujete rekonstrukci chalupy, která částečně zasáhne váš pozemek, není nutné na nic čekat. Naopak, pokud budete mít dobrý plán, můžete začít vysazovat některé rostliny. Úpravy domu se můžou táhnout léta, ale zahrada může plodit hned, když víte, jak na to.

Často přijde zahrada na řadu, až když je hotový dům (který mimochodem nebudete mít hotový nikdy, jen o tom možná ještě nevíte 🙂 ), ale z mého pohledu je to veliká chyba. Pokud například víte, že budete chtít vysazovat nové stromy a keře na místa, kterých se rekonstrukce domu netýká (nejčastěji je to jeho širší okolí) a na kterých nebudete muset dělat terénní úpravy, plánování neodkládejte.

Jaké jsou první dva kroky k naplánování zahrady?

Jestliže už teď alespoň trochu tušíte, že vaše zahrada bude potřebovat úpravy, můžete první dva kroky k její proměně udělat v podstatě ihned.

Staňte se pozorovatelem

Staré venkovské zahrady jsou místem, které má bohatou historii a na kterém se během mnoha let vytvořil určitý řád. I v případě, že je vaše zahrada zarostlá, leta na ni lidská ruka nesáhla a působí chaoticky, fungují v ní principy, které udržují vzniklý ekosystém v rovnováze.

Je tedy velmi rozumné provádět zásahy s citem a až ve chvíli, kdy jste se se zahradou důkladně seznámili. Určitě se vyplatí zachovat co nejvíce dřevin, obzvlášť pokud stále plodí a jsou zdrojem v létě tolik potřebného stínu.

Jedním z prvních kroků tedy je pozorovat a ujasnit si, co na své zahradě máte. Ať už se to týká dřevin nebo jiných rostlin, kvality půdy, množství spodní vody, množství osluněných míst a míst se stálým stínem atd. Tyto kvality budou určovat výběr rostlin a jejich umístění, ale i rozmístění například volnočasových prvků a aktivit v rámci zahrady.

Pokud nejste znalci zahradních rostlin, doporučuji vám stáhnout si mobilní aplikaci PlantNet, která dokáže na základě fotografie určit, o jakou rostlinu se jedná. Já s ní mám dobrou zkušenost a používám ji velmi často i při výletech do přírody.

Jakmile máte svoji zahradu zmapovanou, můžete přistoupit k dalším krokům.

Určete své potřeby

Každý z nás má jiné potřeby a priority a to, co vyhovovalo po desetiletí dřívějšímu majiteli zahrady, nemusí vyhovovat nebo stačit vám. Co na své zahradě máte, to už víte. Teď je potřeba si říci, co byste tam chtěli mít. Víc zdrojů ovoce, více prostoru na odpočinek, další bylinkový záhon, jezírko, venkovní kuchyň, dětský koutek, posezení pod jabloní atd.

Zvažte své časové možnosti a stanovte si priority. Určitě nebude ve vašich silách proměnit celou zahradu v krátkém čase k obrazu svému. Pokud realizaci zahrady nezadáte profesionálům a chcete si ji svépomocí po víkendech, budete postupovat po krůčcích a začnete samozřejmě tím, co je pro vás nejdůležitější. Anebo si prostě můžete udělat „jen“ radost.

Někdy je důležitější nabrat síly v hamace, než se udřít k smrti na záhonech.

A nemusí to být nic světoborného. Já jsem jako jednu z prvních věcí pořídila hamaku. Byl to opravdu důležitý krok, díky kterému jsme získali možnost odpočinku vzhledem k tomu, že jediné posezení jsme měli na lavici na zápraží, kde se během letního poledne dá vydržet nejvýš pár desítek minut. Někdy je důležitější nabrat síly v hamace, než se udřít k smrti na záhonech.

Dejte to dohromady

Až budete mít dva seznamy toho, co na zahradě je a co byste tam chtěli mít, nastane nejspíš chvíle kompromisu. Možná máte na zahradě ovocný strom v místě, kam vy byste ho nedali, ale rozhodnete se ho zachovat, protože dává dobré ovoce. Nebo se rozhodnete pěstovat více středomořských bylinek a obětujete tomu nejslunnější část zahrady, ve které rostou překrásné růže.

Anebo jste šťastlivci s dostatečně velikým pozemkem, na kterém si můžete dovolit vše zachovat v původním stavu a ještě něco přidat. Každopádně pamatujte, že jakýkoli zásah bude mít vliv na život hmyzu a jiných potvůrek ve vaší zahradě a může dočasně způsobit, že se již zavedený ekosystém vychýlí z rovnováhy, což může mít vliv na přemnožení některých škůdců.

Naštěstí příroda je velmi moudrá a dokáže si s takovým vychýlením poradit. Jediné, co k tomu potřebuje, je dostatečné množství času, vaši podporu a trpělivost. Nespěchejte a dejte všemu čas. A ještě jedna věc: obejděte se prosím bez chemie!

Chemie neničí pouze plevele a škůdce, ale i jejich predátory. Pokud se má vaše zahrada dostat do rovnováhy, chemické preparáty ji pouze naruší. Existují daleko lepší strategie, jak se vypořádat s nežádoucími jevy, a když si je osvojíte, budete mít kolem své chaloupky zdravé prostředí, které vám bude dělat radost.

A teď už nezbývá, než jít do toho

Až pojedete na víkend na chalupu, dejte si za úkol bližší seznámení s pozemkem. Všimněte si, kde vychází a kde zapadá slunce, co všechno vrhá stín a kam, uvědomte si, jaký máte terén, kde jsou vlhčí místa a kde je naopak sucho.

Vezměte do rukou rýč a prohlédněte si půdu, promněte ji mezi prsty, koukněte, kdo všechno v ní žije.

Ale hlavně: užijte si svoji zahrádku u chaloupky a vychutnejte možnost být na ní a tvořit. A dejte si pozor, protože ono nakonec není důležité, co vy uděláte se zahrádkou, ale to, co zahrádka udělá s vámi! 🙂

Je mámou dvou dcer a jednoho syna, manželkou úžasného muže, nadšenou hospodyňkou, chalupářkou a vášnivou pěstitelkou. Ráda svým přístupem k chalupaření a zahradě inspiruje ostatní. Více o její cestě na chalupu se zahradou najdete zde >>. Je autorkou měsíčního plánovacího kalendáře CHALUPÁŘSKÝ FERMAN >>, chalupářských online kurzů >> a programu Chalupářské dovednosti >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů