Úspěšná zahradnická sezóna 2024 začíná ve vaší hlavě… a s DÁRKEM ode mě :)

Už je to několik let, co jsem na naší zahradě založila první záhon a vysadila první zeleninu metodou pokus – omyl. Tenkrát jsem si přála být tam, kde jsem dnes, a dnes si přeju být tam, kde ještě nejsem. Sice už mám svoji metodu, jak vytvářet jedlou zahradu, ale ještě nás čekají velké úpravy pozemku a druhá část rekonstrukce chalupy. Pořád to není tak, jak to chci mít.

Nevděk světem vládne

A tak mě občas přepadnou myšlenky typu „nemá to cenu, nikdy to nebude hotové“, “dělám to zbytečně, stejně to nemá žádný efekt“ a jiné ne dost dobrácké argumenty, proč se o nic nesnažit. Naštěstí už vím, že jsou to takové pravidelné propady, které přicházejí většinou s prvními nezdary v sezóně, ze kterých se vyspím, vypovídám, nebo si dám pauzu.

Když je opravdu nejhůř, najedu na téma VDĚČNOSTI. Jasně, zní to jako klišé, ale je to zaručený způsob, jak příval negativní energie zmírnit a jak se i v takových chvílích můžu cítit dobře.

Máme totiž tendenci koukat se pořád dopředu, vnímat to, co mi zrovna nejde, co ještě není udělané a kde jsou nedostatky. Už méně se ohlížíme po tom, co se nám povedlo a v čem jsme uspěli. Proto je pro mě důležité si ideálně každý rok před začátkem nové sezóny udělat chvilku pro sebe, zvědomit si, kde se právě nacházím a kam chci v dalším roce jít.  

K tomuto účelu jsem si vypracovala Rozcestník na rok 2024, který si můžete stáhnout přímo ZDE>>

Je to pracovní sešit ve formátu PDF, který vás provede procesem ohlédnutí za minulým rokem a pomůže vám formulovat své chalupářské nebo zahradnické cíle do roku následujícího a naplánovat první kroky k jejich uskutečnění.

K čemu že je rozcestník dobrý a v čem vám může pomoct?

  • Pomůže vám uzavřít loňský rok s vděčností a oceněním sebe sama.

Pokud máte pocit, že na své chalupě či zahradě přešlapujete na místě nebo se vám stále dokola nedaří to, co byste si přáli, možná jste se jen špatně ohlédli za loňským rokem, anebo vám vaše úspěchy přijdou tak bezvýznamné, že je přehlížíte. Jenomže i ty maličkosti jsou nesmírně důležité pro vaši další cestu. Když se rozhodnete věnovat nějaké činnosti, ve které se chcete zlepšit, pouhých 10 minut denně, tak za týden žádnou změnu neuvidíte. Za rok je to ale 60 hodin, a to je doba, za kterou už se toho můžete naučit celkem dost. Nepodceňujte drobnosti ve svém životě!

  • Ujasníte si, co vás na chalupu tolik táhne a jaké činnosti vám způsobují největší radost.

Je jasné, že chalupaření je neustálá péče o dům i zahradu, a to, na co jiní mají celý týden, vy musíte zvládnout za víkend. Může se stát, že pro samé povinnosti přestanete dělat věci, které vás baví, a dřívější radost z pohodových víkendů se vytratí. Nezapomínejte na své oblíbené činnosti. Mějte je neustále na paměti a vracejte se k nim!

  • Stanovíte si nové cíle na rok 2023 a první kroky, které k nim vedou

Nemám ráda slovo předsevzetí, raději si dávám cíle. No a protože jsme se ocitli v nové chalupářské sezóně, ať chcete nebo ne, brzy bude potřeba naplánovat i práce na zahradě nebo v chalupě. Jaké jsou vaše cíle? Co nového byste chtěli o víkendech tvořit nebo vyzkoušet?

Můj tip na zvědomování toho, jak jste se ve svých cílech posunuli

Co dělám já, abych si uvědomila, jak dalekou cestu jsem ke svým cílům ušla?

VŠECHNO SI FOTÍM.

Zaprvé mě focení moc baví a zadruhé mě baví koukat na fotky s odstupem času. Většinu fotek mám na Googlu, který mi některé milníky v mém životě připomíná, a je vážně zajímavé vidět například chalupu po roce rekonstrukce, i když ji nemáte dokončenou (nebo možná právě proto).

Pokud se o své tvoření rádi podělíte se světem, stejnou službu vám udělá Facebook, který připomíná roky staré fotky. Je to pro mě pokaždé zajímavá podívaná. Vždycky se totiž najde něco, za co mohu být vděčná, že už jsme udělali, i když je to jen dílčí výsledek.

Někdy na velikosti záleží

Než začnete spřádat své plány, pojďme si říct, jaká úskalí vás mohou při plánování cílů potkat. Existují dvě zásadní chyby, které se velmi často opakují, a ani jedna není žádoucí: jsou to buď příliš velké anebo příliš malé cíle.

Příliš velké cíle

Jsou často výsledkem špatného odhadu. Většinou víte, kam chcete dojít a nebojíte se toho, ale převálcuje vás skutečnost, že na splnění daného úkolu máte málo času, síly, financí, vědomostí nebo je to kombinace některých z těchto faktorů.

Příliš malé cíle

Naopak zbytečně malé cíle si dáváme většinou proto, že máme strach, nebo hned několik strachů dohromady.

Strach – existuje jich spousta a každý z nás nějaký svůj strach má. Strach ze selhání, strach z toho, co si o nás pomyslí druzí, dokonce strach z úspěchu, všechno tohle může být důvodem, proč si nedovolíme přát skutečně to, po čem toužíme.

"Tohle bych stejně nezvládla, raději si budu přát něco jiného."

Sázíme vlastně na jistotu, kterou už dobře známe a která nám neublíží. Plnění cílů, které se nám momentálně zdají být nedosažitelné, totiž vede za komfortní zónu a my to podvědomě víme. No a za komfortní zónou to může trochu bolet…

Jak to udělat, aby to míň bolelo?

Rekreační zahrada je velmi náročná na čas, a je potřeba zaměřit se na priority a plánování činností se často neobejde bez kompromisů.

Pravidlo pana Pareta

Italský ekonom a sociolog Vilfredo Pareto před mnoha lety přišel na to, že 80% bohatství v Itálii vlastní pouhých 20% lidí. Začal tento jev důkladněji zkoumat a došel k závěru, že 20% aktivit má na svědomí 80% výsledků. Toto pravidlo lze uplatnit v různých oblastech života a pro nás z něj vyplývá, že NEMÁ SMYSL SE STEJNĚ DŮSLEDNĚ ZABÝVAT VŠEMI ČINNOSTMI.

Vhodnější je zaměřit se na ty činnosti, které pro nás mají největší efekt.

A tak až si budete stanovovat cíle na další sezónu, ptejte se vždy sami sebe, co vám jejich dosažení do života přinese, jestli je to opravdu to, co čem toužíte.  

No a pokud se chcete pustit do detailnějšího plánování a trochu tápete v načasování v rámci sezóny, stáhněte si Chalupářský ferman na rok 2024>>, kde najdete nejdůležitější aktivity na zahradě, v chalupě i ve spíži pro každý měsíc.

Přeju vám mnoho krásných chvil na vašich chalupách a zahradách v roce 2024 a nekonečnou radost z chalupaření.

Je mámou dvou dcer a jednoho syna, manželkou úžasného muže, nadšenou hospodyňkou, chalupářkou a vášnivou pěstitelkou. Ráda svým přístupem k chalupaření a zahradě inspiruje ostatní. Více o její cestě na chalupu se zahradou najdete zde >>. Je autorkou měsíčního plánovacího kalendáře CHALUPÁŘSKÝ FERMAN >>, chalupářských online kurzů >> a programu Chalupářský rok >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů