Otevřete vrátka do zahrady svých snů!

Zahrada plná vůní, krásná, plodná, zkrátka poskytující přesně to, co potřebujete. Místo plné radosti, vhodné k tvoření i odpočinku. To je svět, po kterém nejspíš toužíte, pokud ho ještě nemáte. Jak ale vybudovat takový malý ráj na zemi? Co dělá zahradu krásnou a jak to zakomponovat přímo na tu vaši?

Krása je v očích toho, kdo se dívá

To jsem nevymyslela já. To je starý citát, který si chci na chvíli vypůjčit. První věc, kterou byste si měli ujasnit před jakoukoli větší úpravou zahrady je, co to pro vás znamená, když se řekne „krásná zahrada“? Co je to to krásné, co tam chcete mít? Proč byste v takové zahradě chtěli trávit čas?

Někdy je těžké to pojmenovat. Naštěstí existují různé zahradní styly, které mají určité vlastnosti a pravidla a které vám mohou napovědět.  Tak se pojďme podívat na pár zahrad, ať víte, jak to vlastně máte.

4 základní typy zahrad

FORMÁLNÍ ZAHRADA

Typické znaky:

  • geometrické tvary
  • využití pravidelných tvarů a proporcí

Prvky: symetrické záhony, stříhané živé ploty, fontána nebo vodotrysky

Je to klasická „zámecká zahrada“ nebo zahrada u historických budov. Na obrázku vidíte formální zahradu, kterou si představuji spíše někde na venkově. Jak vidíte, i tento druh zahrady se dá přenést z města na venkov.

VENKOVSKÁ ZAHRADA

Typické znaky:

  • volnost, ležérnost
  • romantický vzhled

Prvky: hodně druhů trvalek, které se prolínají, zasahují do cest a prostupují celou zahradou. Jsou to takové ty klasické „babičkovské“ zahrádky ze starých časů, které bohužel z venkova pomalu mizí.

Velmi oblíbený typ zahrady hodící se k venkovským stavením, ale i jinam.

MODERNÍ ZAHRADA

Typické znaky:

  • jednoduchost, klid
  • rovné linie, minimalismus

Prvky: moderní materiály, jednoduchá výsadba (opakem venkovského stylu), často se využívají štěrkové záhony a netradiční rostliny

PŘÍRODNÍ ZAHRADA

Typické znaky:

  • upřednostnění původních druhy rostlin
  • podporuje a využívá biodiverzitu
  • kopíruje jednotlivé části přírody

Prvky: květnaté louky, využití všech rostlinných pater, divoké rostliny, návaznost na okolní krajinu

A protože nic není černobílé, berte uvedené typy jako pouze takový rozcestník, který vás nasměruje tam, kam chcete dojít. V praxi se samozřejmě můžete setkat s tím, že některý z prvků jednoho typu zahrady můžete využít v jiném. Celkový dojem zahrady by však měl působit příjemně a prostor by měl působit uceleně. Proto je důležité vědět, co tvoříte a držet se pokud možno jednotného stylu. Míchání stylů působí ve výsledku jako chaos a nezanechává v nás dobrý dojem. V takových zahradách se pak necítíme hezky a podvědomě nás v nich něco ruší. Někdy některé věci neumíme pojmenovat, a přesto cítíme, že nejsou tak, jak potřebujeme. Dejte na ten pocit a udělejte si revizi svých přání.

Napište mi, který oblíbený styl je ten váš?

Je mámou dvou dcer a jednoho syna, manželkou úžasného muže, nadšenou hospodyňkou, chalupářkou a vášnivou pěstitelkou. Ráda svým přístupem k chalupaření a zahradě inspiruje ostatní. Více o její cestě na chalupu se zahradou najdete zde >>. Je autorkou měsíčního plánovacího kalendáře CHALUPÁŘSKÝ FERMAN >>, chalupářských online kurzů >> a programu Chalupářské dovednosti >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *