Chalupaření levou zadní aneb tři rady (nejen) do začátku…

Pokud právě čtete tento článek, stali jste se pravděpodobně majiteli chaty nebo chalupy a velmi pravděpodobně i majiteli alespoň malé zahrady. Ať už jste si nemovitost koupili, zdědili nebo vám ji koupil někdo jiný (ano, i takto nevyžádané dary se čas od času někomu dějí), asi tušíte anebo někteří už dávno víte, že máte o zábavu postaráno.

Mnoho lidí touží po možnosti odjet na víkend z města a užívat si klidu, pohody, letního grilování i zimního posezení u kamen. Trocha té venkovské romantiky, plody z vlastní zahrady, venkovské zvyky a čerstvý vzduch pro vás i vaše děti vyváží obavy nebo jistou přítomnost vědomí, že chalupaření není jenom zábava, ale také práce a starání se.

Realita nevšedních dnů

Tak jsme to alespoň měli my a věřím, že takto to má spousta lidí, kteří se k pořízení víkendové nemovitosti odhodlají. Jenomže tuto první fázi, kterou bych nazvala „PŘED“ vystřídá vzápětí fáze „PO“. Začíná předáním klíčů a pak už to jede.

V závislosti na stavu vaší chalupy se najednou vynořují různé méně i více neodkladné činnosti, které bylo potřeba zvládnout ideálně už včera a vy většinou víte, že je nezvládnete nejenom dneska, ale ani za týden. Jenomže když se na plamínky hořícího ohně chodíte koukat místo do kamen do zásuvek a když každý víkend kontrolujete střechu, zda odolává gravitační síle, je potřeba to řešit. A tady nastává další výzva, neboť internet je zaplaven spoustou dobrých rad a informací a vybrat pro sebe to nejvhodnější řešení je často náročnější než samotná realizace.

Ale i když patříte mezi vyvolené a vaše chaloupka je jako z cukrkandlu, nemáte vyhráno a je jasný, že čas od času vaše krásná nemovitost nějaké to vylepšení potřebovat bude, i když ne v takovém rozsahu. Koneckonců, kdo z vás si někdy koupil (zdědil, dostal) nemovitost, která by mu vyhovovala od základů až po sebemenší detail stoprocentně? Já teda nikdy! A to nás s manželem a teď už i s dětmi řadím mezi těch 30 až 40 milionů nomádů, kteří obývají naši planetu. Každá nemovitost, kterou jsme vlastnili, prošla nakonec celkovou rekonstrukcí, naši chaloupku nevyjímaje.

A zapomínám tu celkem obstojně na zahradu, která je toho všeho součástí. Respektive já věřím v to, že dům je součástí zahrady a ne naopak, ale to je téma na celý další článek. S příchodem nových majitelů většinou dochází k jakési revizi, stanovení nových požadavků na to či ono a následně k touze mít zahradu jinačí, krásnější, plodnější a bůh ví jakou ještě. Jenomže zahrada je živý organismus se svými vrtochy, který našim představám a novým nápadům často vzdoruje.

A tak se na ní lopotíme, přemlouváme ji, aby byla krásná, zdravá, plodná a nízkoúdržbová nejlépe ihned, a ona si od nás vyžádá přesně ten čas, který jsme chtěli trávit s přáteli u grilu, s dětmi na výletě nebo se sousedy u sklenky dobrého moku.

Jak se z toho nebláznit?

Čas od času přijdou chvíle, kdy toho na vás může být až přespříliš. Já ty chvíle zažívám dodnes na zahradě a někdy i v chalupě, kterou si teď už doděláváme sami. Když přijde podzim a dělá se dřevo, sklízí a zpracovává se úroda a zazimovávají se záhony, je celkem složité určit si priority. Situaci si usnadníte, když budete praktikovat následující tři rady:

  • Zpomalte!

Pro vaši chalupu není nic horšího než splašený majitel nebo majitelka. Pokud jste ve stavu, kdy se honíte od víkendu k víkendu, abyste splnili všechno, o čem si myslíte, že musíte udělat, kdy si prosím pěkně užíváte váš pobyt na ní? Zpomalte! Nenabádám vás k tomu, abyste nedělali vůbec nic, ale k tomu, abyste dělali jen to nejnutnější, případně ještě něco navíc, pokud na to máte sílu.

Co je dobré pro ostatní, nemusí být dobré pro vás!

A až trochu zpomalíte, zeptejte se sami sebe, co by vám při dalším pobytu na chalupě nebo na zahradě udělalo RADOST. Co pro samé „povinnosti“ dlouho odkládáte? Může to být výlet, nebo nějaká činnost, která vás naplňuje radostí, nebo návštěva přátel, na které jste si dlouho neudělali čas. Až na to přijdete, tak to zrealizujte! I kdybyste ve svém kalendáři měli ten den škrtnout třeba plevelení zahrady. Protože radost, pro kterou jste do chalupaření šli, ta vám dodá energii do dalších činností.

  • Mějte jasný cíl

Tento bod mi přijde zásadní. Ať už je váš přístup takový, že se snažíte udělat všechno co nejdřív, nebo naopak cítíte, že vaše nasazení by mohlo být větší a mnoho změn jste na své chalupě a zahradě neprovedli, důležité je MÍT JASNÝ CÍL. Pokud víte, kam chcete dojít, máte šanci, že z cesty nesejdete. Pokud je váš cíl velký a velmi vzdálený, určete si dílčí kroky a realizujte je postupně. Dělejte si mezi jednotlivými kroky dostatečné časové rezervy, i když pravděpodobně ani tak dostatečné nebudou. Nebudete mít pocit, že jste něco nezvládli. A opět – nespěchejte!

  • Postupujte chytře

Sebelepší mindset se neobejde bez základní znalosti různých principů a dovedností,  které vám mohou chalupaření velmi ulehčit. Buďte pokorní, a i když třeba nejste na začátku a o chalupě i o zahradě už toho víte dost, otevřete se možnosti, že na světě existují nová řešení, o kterých zatím nevíte nic. Buďte ochotní učit se novým věcem, prověřujte i dlouhodobě zavedené postupy, protože co je dobré pro ostatní, nemusí být dobré pro vás.

Bez vize je krize

Ať už budete řešit cokoli s domem nebo zahradou, informací k jednotlivým postupům najdete tolik, že stejně nebudete vědět, kterou si vybrat. Máte tvořit přírodní zahradu, konvenční nebo naopak permakulturní? Jaká okna vyberete do chalupy, dřevěná špaletová? Nebo dřevěná eura? A co plast, není nakonec lepší?

Pokud se budete ptát ostatních lidí, každý vám řekne něco jiného a všichni budou mít v něčem pravdu. Bude to tedy nakonec zase jenom na vás, pro co se rozhodnete. A není nic horšího než dát na druhé, když cítíte, že to tak nechcete.

Tady udělám vsuvku a povím vám příběh o našich špaletových oknech:

Měli jsme jasnou vizi. Při rekonstrukci chalupy jsme chtěli postupovat tak, abychom ji dali do „původního“ stavu, co se stylu týče a měli chaloupku pohádkově krásnou. Jedním z důležitých rozhodnutí bylo, jaká vybrat okna, protože ta, co tu byla původně, byla moderní a fakt nesplňovala naše představy. Podle toho jsme se snažili vybírat i materiál a pořád nás to táhlo ke klasickým špaletovým oknům.

Oslovili jsme několik dodavatelů a hned na první schůzce u jednoho z nich jsme se nestačili divit, když nám ta okna rozmlouval. Přestože jsme si informace k jednotlivým typům oken dohledali, těch argumentů, proč nemít „špaletky“, jsem slyšela tolik, že jsem znejistěla, jestli je to teda dobrý nápad. U dalšího výrobce se dělo to samé, dokonce u některých známých, a až napotřetí jsme našli přesně našeho člověka, kterému přišlo úplně samozřejmé dát do naší chalupy špaletová okna.

To poselství, které vám chci sdělit, je, že kdybychom neměli jasnou vizi a jasně daný cíl, jak mají naše okna vypadat, mohlo se velmi lehce stát, že bychom podlehli názorům ostatních lidí, kteří vlastní úplně jiné domy a patrně mají úplně jiné potřeby a vize, nežli my. Někdy je velmi těžké ustát si svoje vize a najít někoho, kdo nám je pomůže realizovat. Ale není to nemožné a je fajn to vědět a nevzdávat se.

Příběh našich oken skončil happyendem a já jsem nesmírně šťastná, že jsme si je sami před sebou obhájili. A i kladné ohlasy našich sousedů mě hřály u srdce, protože tak nějak cítím, že jsme těmi okny zkultivovali nejen naši chaloupku, ale zároveň i malou část vesnice. Komu by se nelíbilo jít po vsi a koukat na krásné domy a zahrady (ehm, tady máme ještě rezervu)?

Bohužel, takových situací jsme během tvoření naší chaloupky i zahrady zažili spoustu, od omítek, přes parapety až po mulčování záhonů. Ale čím častěji jsme si museli naše postupy uhájit, tím větší sílu nám to dávalo a tím jistější jsme si byli svým cílem i naší představou, jak má chaloupka vypadat. Ono dělat věci jinak není snadné, ale nakonec si na to zvyknete vy i vaše okolí.

Jaké jsou vaše vize? Co byste chtěli tvořit na své chalupě a zahradě? Jaký je váš styl? Proč ji máte a co od ní očekáváte? To jsou přesně ty zásadní otázky, které byste si měli položit a zodpovědět dřív, než budete dělat zásadní změny na vašem víkendovém sídle.

A zároveň zkuste nezapomínat na radost z chalupaření, ať jste v jakékoli fázi tvoření!

Držím vám palce!

Je mámou dvou dcer a jednoho syna, manželkou úžasného muže, nadšenou hospodyňkou, chalupářkou a vášnivou pěstitelkou. Ráda svým přístupem k chalupaření a zahradě inspiruje ostatní. Více o její cestě na chalupu se zahradou najdete zde >>. Je autorkou měsíčního plánovacího kalendáře CHALUPÁŘSKÝ FERMAN >>, chalupářských online kurzů >> a programu Chalupářské dovednosti >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů