Pokud si chcete uchovat léčivé účinky tohoto přírodního antibiotika, kterým krásná a jedlá lichořeřišnice je, vyrobte si tinkturu. Vaši domácí lékárničku tak obohatíte o úplný poklad.
Lichořeřišnice (Tropaeolum) je bezesporu jednou z mocných rostlin, jejíž antibakteriální a antivirové účinky by neměly být opomenuty. Ve správné koncentraci si poradí i se zlatým stafylokokem, ale nejčastěji se používá při onemocnění ledvin, močového měchýře a dalších součástí močového ústrojí. Použít ji můžete třeba i při nachlazení. Kvete od července až do zámrazu a právě teď na podzim nastává ten pravý čas rostlinu sklidit a využít její léčivý potenciál ve formě tinktury.
Rostlinu omyjeme a zbavíme veškerých nečistot a oschlých částí. Necháme ji ideálně alespoň jeden den zavadnout, aby se z ní odpařila voda, která by nám jinak ředila připravený líh a výsledný macerát by nebyl tolik účinný.
Poté rostlinu celou nakrájíme na malé kousky. Já střídám krájení listů a stonků, jde mi to tak rychleji. Nakrájenými částmi postupně naplníme celou nádobu a nakonec zalijeme lihem.
Naloženou lichořeřišnici necháme stát na suchém místě (nikoliv na slunci) alespoň tři týdny, jednou za den ji protřepeme. Potom ji přecedíme, nalijeme do uzavíratelných lahví a uchováme v temnu.
Jako preventivní prostředek a na zvýšení imunity můžete tinkturu užívat 1x denně 20 kapek po dobu tří týdnů a pak týden vynechat.
V případě nachlazení, onemocnění chřipkou, zánětech průdušek či močových cest užívejte po dobu 14 dnů, 3x denně 20 kapek tinktury rozmíchaných v trošce vody.