Březen je pro zahradníky dlouho očekávaným měsícem. Co všechno je potřeba připravit a nachystat, abyste nastartovali úspěšnou sezónu?
Pokud jste to ještě neudělali, je nejvyšší čas ostříhat rybízy, angrešt a další keře, které raší brzy z jara. Březen je také ideální měsíc na výsadbu stromů, keřů, živých plotů, zkrátka veškerých dřevin, a na jejich roubování.
Pro jarní výsadbu jahod si připravte záhon, pokud jste ho na podzim nevyhnojili, přesejte kompost a rozhoďte na záhon.
Přesátý kompost použijte také na záhony, kde budete pěstovat zeleninu první trati (plodová zelenina jako jsou rajčata, okurky, cukety apod.)
Máte-li v plánu budovat vyvýšené záhony nebo instalaci různých zábran proti slimákům, je čas si minimálně všechno připravit nebo výrobu záhonů rovnou zrealizovat (podle toho, co na nich hodláte pěstovat).
Také je na čase zajistit si materiál na mulčování záhonů, slámu nebo dřevní štěpku.
Za okny už vám možná rostou papriky z únorového výsevu, případně můžete vysít ještě na začátku tohoto měsíce. V březnu je také nejvyšší čas na výsev trvalek a různých bylinek. Od poloviny měsíce můžete vysévat rajčata, o týden později meloun. S výsevem plodové zeleniny nespěchejte!!! Sazenice, které vypěstujete zbytečně brzo, se budou tísnit v květináči ve chvíli, kdy je ještě nebudete moc dát na záhon, a jejich vitalita tím utrpí.
Měli byste přihlédnout k vegetační době plodin a k lokalitě, ve které budete předpěstované rostlinky sadit.
Vegetační doba je období, které trvá od výsevu do sklizně. Je to zároveň období, ve kterém je potřeba zajistit rostlině ideální podmínky jak k vyklíčení (např. dostatečné teplo), tak v době sklizně (např. dostatek slunce). Proto se některé plodiny s dlouhou vegetační dobou a většími nároky na teplo nemohou vysévat rovnou na záhon, ale je nutné je předpěstovat.
Lokalita určuje, kdy můžete vysadit předpěstovanou rostlinu ven bez rizika, že vám ji spálí květnové přízemní mrazíky. Mezi zahradou v Polabí a někde v podhůří může být rozdíl ve výsadbě i tři týdny. Takže nejdříve byste měli vědět, kdy můžete teplomilnou zeleninu vysazovat a od toho odpočítat výsev.
Lepší je vysazovat menší ale vitální sazenice, které v dobrých podmínkách všechno doženou, než přerostlé zoufalce, kteří vylézají z květináče horem i spodem a nemají jak dostatek prostoru, tak živin. Lepší je vysévat o týden později, než o týden dřív.
Přímo na záhon můžeme vysít mrkev, kopr, ředkvičky, mangold nebo vysadit cibuli sazečku a jarní česnek.
Ostříhejte keře, které kvetou později na jaře, trvalky, zbavte záhony plevele a případně zamulčujte štěpkou. Z trávníku shrabejte zbylé listí a mechy, dosejte holá místa, případně můžete vysévat květnaté louky.
Nezapomeňte na jarní úklid v chalupě, s přibývajícím sluníčkem jsou více vidět všechna místa, která potřebují vaši pozornost. Tu věnujte i spíži, kde můžete probrat zavařeniny, zkontrolovat obaly, do kterých dáváte sušené bylinky, ořechy apod., případně doplnit jejich počet. Během března už můžete sklízet první medvědí česnek a vařit první letošní pesto, tak nezapomeňte zrevidovat sklenice, abyste ho mohli případně zavařit.
No a na závěr mi dovolte připomenout vám, že Velikonoce se blíží a že je čas zamyslet se nad velikonočním pečením, začít syslit suroviny na beránka nebo mazanec a zajistit si zdroj vajíček na pomlázku.
Těšte se z jarních dnů! Je to pokaždé taková krása….
Krásné víkendy na chaloupkách přeje