Jestli jste se těšili na jaro a marně čekáte na kvetoucí cibuloviny, věřte, že nic není ztraceno. Pokud si na nich nepochutnali hraboši (což snadno zjistíte vykopáním cibulek a jejich kontrolou), může být příčina snadno napravitelná.
Nově vysazené cibuloviny nemusí vykvést ze dvou hlavních důvodů:
Cibulky budoucích rostlinek mohyl být zasazeny příliš hluboko nebo příliš mělce. S odchylkou pár centimetrů by si cibuloviny měly poradit, větším rozdíl v hloubce výsadby je potřeba řešit.
PRAKTICKÝ KROK: změřte současnou hloubku, ve které se cibulky nacházejí, a porovnejte ji s běžnou potřebnou hloubkou pro daný druh. Pokud se velmi zásadně liší, cibulky ve vhodnou chvíli vyjměte a v době výsadby umístěte do půdy v doporučené hloubce.
Cibulky vašich rostlinek jsou možná ještě příliš mladé na to, aby kvetly. Obvykle musí být staré alespoň 2 až 3 roky, aby dokázaly vytvářet květy. U cibulek zakoupených v zahradnictvích by se vám nemělo stát, že budou ještě nezralé, ale pokud si cibuloviny množíte sami, může to být jedna z příčin, proč nekvetou.
PRAKTICKÝ KROK: Buď počkáte ještě rok nebo dva do doby, kdy by měly cibulky dosáhnout plné zralosti nebo můžete prohrábnout půdu, abyste zjistili, jakou má cibule velikost. Pokud nedosahuje velikosti dospělých cibulek (u jednotlivých druhů se velikost liší), je velmi pravděpodobné, že vše vyřeší čas.
Někdy přestanou kvést cibuloviny, které vám spolehlivě dělali radost každý rok. Vězte , že nejspíš potřebují trochu omladit. Kéž by to šlo i s námi. 😊 Poznávací znamení toho jevu je, že roste mnoho listů a velmi málo květů nebo dokonce žádné (děje se to často u tulipánů).
Vaše původní cibulky vytvářejí v každém roce nové dceřiné cibulky. Dochází tak k zahuštění cibulek pod povrchem půdy. Jsou příliš blízko u sebe a kvůli souboji o prostor a živiny postupem času přestanou kvést, protože na to nemají energii.
PRAKTICKÝ KROK: Vykopejte trs cibulek a zkontrolujte, zda je mezi jednotlivými cibulkami vzdálenost alespoň 5 nebo více centimetrů. Pro každý konkrétní druh cibulovin platí jiné rozestupy. Dceřiné cibulky oddělte a znovu vysázejte podle doporučeného sponu do vhodné hloubky. Cibuloviny si takto můžete namnožit.
Poslední dvě příčiny, proč vám rostliny nekvetou, můžete odhalit u nově vysázených i starších jedinců.
PRAKTICKÝ KROK: Zajistěte, aby vaše rostliny byly co nejzdravější, a to pravidelným zaléváním, zasazením do správně připravené půdy a na správné místo, které odpovídá jejich potřebám. Tím podpoříte jejich vitalitu a zamezíte invazi škůdců.
Poslední příčinou, proč vaše cibuloviny nekvetou, může být půda chudá na živiny.
PRAKTICKÝ KROK: Tento problém se dá snadno napravit přidáním kompostu nebo jiného hnojiva do stávající půdy. Samozřejmě řiďte se potřebami jednotlivých druhů, to platí vždy a u všeho.
Správné načasování výsadby je zásadní pro rozkvetlou jarní zahradu. A proč to u narcisů platí dvojnásob?
Narcisy se sice sází na podzim, ale pro své zakořenění potřebují více času než ostatní cibuloviny, které můžete sázet například ještě v listopadu. Pokud tedy narcisy vysadíte později během podzimu, na jaře vám nemusí vykvést a své květy si pro vás schovají na další sezónu.
Jestli potřebujete průvodce výsadbou cibulovin včetně přehledných tabulek s údaji kdy, do jaké hloubky a na jaké stanoviště jednotlivé druhy cibulovin sázet, můžete se přidat do minikurzu ZAHRADA PLNÁ JARNÍCH CIBULOVIN. Najdete v něm plno užitečných tipů a inspirace, provedu vás světem cibulovin, poznáte 4 základní druhy stanovišť, budete vědět, které cibuloviny na ně patří a mnoho dalšího…
Už teď je ta správná chvíle připravit se na výsadbu!