Už jste upekli štrůdl, zavařili kompoty a stále nevíte co s jablky? Mám pro Vás tři tipy na zpracování jak spadaných, tak právě ze stromu sklizených jablek. Pojďte si naplnit spíž dalšími dobrotami!
Sklizeň jablek je v plném proudu a nebere to konce. Ve chvíli, kdy jsme nasyceni koláči, závinem i čerstvými jablky, začínám zpracovávat jablka na zimu. A co u nás nejvíc frčí?
Sklenice s povidly z jablíček často bráním vlastním tělem. Prostřední dcera si většinou velmi rychle všimne, kde mají ve spíži své místo a je schopná si dát povidla na kde co. Upotřebím je na lívance, vdolky i do koláčů, u dětí jsou oblíbená více než povidla švestková.
Budete potřebovat:
A jak je dělám? Nakrájená jablka posypu cukrem (množství upravte podle sladkosti jablek, já dávám 50 g na kilo jablek) a nechám v chladu, aby pustila šťávu. Poté ji sliju a kostky jablek vyrovnám na pečící plech, posypu skořicí a pocákám trochou jablečného octa. Dám péct do trouby na 180°C, občas promíchám. Když se šťáva z jablek vypeče a jablka jsou měkká, rozpadají se a trochu připékají, vyndám je z trouby a přendám do hrnce.
Tyčovým mixérem je rozmixuju, samozřejmě můžete přepasírovat přes cedník. Dám podle chuti lžíci nebo dvě rumu a případně ještě dochutím skořicí. Povidla ještě trochu povařím, aby mi během mixování a dochucování příliš nevychladla a mohla jsem je plnit do čistých a vyvařených sklenic ještě horká. Po zavíčkování už je dál nezavářím a ještě se mi nestalo, že by se zkazila.
A máme ve spíži první položku. Další stálicí našich zimních zásob jsou
Už je tu opět mé oblíbené sušení. Nejlepší způsob, jak uchovat v jablcích nejvíce vitamínů a mlsat zdravě. Ráda přidávám hrst křížal dětem do školy ke svačině, pokud je nechám v misce na stole, dlouho tam nevydrží.
Každý dělá křížaly po svém, já je krájím na celkem tenké plátky a suším v sušičce do 48°C. Takto nakrájené křížaly můžu při vyšší teplotě vysušit úplně do křupava na „chipsy“, raději ale máme klasickou verzi, kdy je dužina tak akorát měkká. S přílišným sušením bych byla opatrná, pokud krájíte jablka příliš nahrubo. Před časem jsme dostali trochu úplně vysušených křížal krájených nejspíš na menší čtvrtky a bohužel jsme je neukousali.
Skladování křížal se také různí, já je nejraději ukládám do papírové krabice, použít můžete bavlněný pytlík, jen je potřeba mít na paměti, že sušené ovoce do sebe natáhne okolní vlhkost, takže velkou roli hraje i prostor, kde je uskladníte. Pokud je uzavřete do sklenice a ta se uvnitř orosí, jsou málo vysušené. Křížaly určitě během zimy kontrolujte, zda Vám neplesniví. Nám se to zatím nestalo, ale u nás ani vrchovatě naplněná krabice (větší než od velkých bot) zimu nepřečká.
Poslední jablečná položka na mém dnešním seznamu je jablečný ocet. Jeho blahodárné účinky jsou nesporné a budu se jimi zabývat jinde, dnes si jablečný ocet vyrobíme.
Budete potřebovat:
Jablka opláchneme a nastrouháme i se slupkou, vložíme do připravené nádoby a zalijeme vodou tak, aby byla cca 5 cm nad jablky a aby hladina sahala asi 5 cm pod okraj sklenice. Tu pak uzavřeme, dáme na teplé místo a po dobu 10 dní vždy 2x denně jablečnou směs promícháme.
Asi po 10 dnech přestanou jablka kvasit a můžeme je slít přes hrubé síto do čisté sklenice. Uložíme ji na 3 týdny na temné chladné a místo. Poté přecedíme přes čisté plátýnko (já používám dětskou plenu) a nalijeme do lahví. Skladujeme v chladu.